ADHD

Rate this post

ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami koncentracji uwagi, to schorzenie psychiczne, które przy wczesnym diagnozowaniu i odpowiednim leczeniu nie musi utrudniać życia. Warto pamiętać o tym, że samodzielne określenie, czy dziecko ma ADHD nie jest możliwe – przy niepokojących objawach należy udać się do specjalisty.

Objawy ADHD

Objawy ADHD pojawiają się jeszcze przed dziewiątym rokiem życia dziecka, niektóre symptomy można zauważyć naprawdę bardzo wcześnie. Ta choroba częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Przyczyny ADHD mogą być różne, wiadomo jednak, że większą szansę na zachorowanie ma dziecko, którego oboje lub jedno z rodziców również ma ADHD. W większości przypadków ta choroba jest dziedziczna, ale może wystąpić również na skutek uszkodzeń jeszcze w życiu płodowym. Objawy choroby nie muszą zniknąć wraz z wiekiem. Osoby dorosłe nadal cierpią na to schorzenie, jednak często część objawów ulega wyciszeniu.

Diagnoza ADHD

Nie u wszystkich chorych musi wystąpić pełen komplet objawów. Trudności w koncentracji i jakimkolwiek skupieniu uwagi oraz niemożność usiedzenia w jednym miejscu, a także zbyt duża impulsywność często są określane przez laików jako ADHD. Jednak aby potwierdzić taką diagnozę, dziecko musi być przebadane nie tylko przez lekarza psychiatrę. Objawy ADHD obejmują również problemy z wykonywaniem poleceń, nie tylko w domu, ale i w szkole. Jeśli problem występuje tylko w jednym z tych miejsc, niekoniecznie musi być to ADHD. Warto jednak zwracać uwagę na nietypowe zachowania dziecka, ponieważ może być to inna choroba psychiczna.

Postawienie właściwej diagnozy jest bardzo istotne. ADHD o dużym nasileniu objawów często wymaga bowiem nie tylko standardowej terapii grupowej i indywidualnej, ale również leczenia farmakologicznego. Na szczęście jednak nie wszystkie przypadki wymagają podawania leków. Często również przerywa się kurację na czas wakacji czy innego czasu wolnego od szkoły. Warto również pamiętać o tym, iż konieczna jest także praca z rodzicami dziecka z ADHD i to nie tylko na poziomie uświadamiania ich co do choroby potomka. Ponadto jednak terapię osoby z ADHD powinna wspomagać zarówno szkoła, jak i dom rodzinny.

Leczenie ADHD

Leczenie ADHD to zwykle wielokierunkowe działanie. Sama farmakologia, która zresztą nie zawsze musi być wykorzystywana, nie wystarczy. Trzeba jednak pamiętać, że podawanie leków bywa konieczne, by dziecko mogło chodzić do szkoły, w miarę normalnie się uczyć i uczestniczyć w zajęciach. W terapii ADHD mogą być wykorzystane różne leki, w zależności od stopnia nasilenia i rodzaju objawów. Mogą być więc wykorzystane środki psychostymulujące jak i niektóre preparaty przeciwdepresyjne. Warto również zwrócić uwagę na inne możliwe rodzaje terapii, takie jak biofeedback, które poprawiają koncentrację. Trzeba także pamiętać o tym, że gorsze wyniki w nauce nie muszą być jedynie konsekwencją ADHD. Schorzeniu temu często towarzyszą dysleksja i dysortografia, dlatego konieczne jest pomaganie dziecku w nauce i spędzanie więcej czasu nad zadaniami.

2 odpowiedzi do artykułu “ADHD

  1. Zdziwiony

    U nas z ADHD trochę się przesadza, a właściwie usprawiedliwia. Od kiedy ten termin medyczny zrobił się bardziej znany, wielu rodziców zaczęło tłumaczyć chorobą zachowanie swojego dziecka, które wypływa po prostu ze złego wychowania. Nie można więc iść na łatwiznę, kochani rodzice i tłumaczyć w przedszkolu, że jest chory, skoro w 99% przypadków tak nie jest i dziecko jest po prostu niegrzeczne, hałaśliwe i źle wychowane!

    1. Nauczyciel

      Tak to jest z „modnymi” chorobami, a ADHD właśnie do takich ciągu ostatnich lat należy. Niestety, wiele osób traktuje to trochę jak kiedyś powiedzenie „co ty, owsiki masz?” Wymówka i koniec, nie ważne, że dziecko wariuje, bo wszyscy dookoła zawsze mu na to pozwalali. Można rzucić „żart” na temat choroby psychicznej i wszystko załatwione…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *