Autyzm

5 (100%) 3 vote[s]

Autyzm należy do bardzo poważnych zaburzeń rozwojowych. Objawy pojawiają się już w ciągu pierwszych trzech lat życia. Choroba jest spowodowana różnicami w funkcjonowaniu mózgu. Autystyczne dziecko ma przede wszystkim problemy z właściwym odbieraniem bodźców z otoczenia.

Autyzm u dziecka zazwyczaj zauważany jest na stosunkowo wczesnym etapie rozwoju, chociaż nie zawsze stawiana jest trafna diagnoza dotycząca natury zaburzeń. Tymczasem jest to bardzo poważny problem w zakresie nieprawidłowości w rozwoju układu nerwowego. Uszkodzenie lub niewłaściwy rozwój centralnego ośrodka nerwowego jest przyczyną między innymi nieprawidłowego odbierania informacji docierających ze zmysłów, w tym bodźców wzrokowych i słuchowych. Tego typu bodźce są nie tylko źle odczytywane, ale także niewłaściwie interpretowane. Dlatego osoby autystyczne mają kłopoty z postrzeganiem gestów, mimiki, czy słów, jako ważnych komunikatów.

Objawy autyzmu

Objawy autyzmu, które można zauważyć już w pierwszych latach życia – to nieprawidłowości w rozwoju mowy. Dzieci z tym zaburzeniem mają problemy z mową, jednocześnie jednak nie próbują używać innych metod do komunikowania się z otoczeniem, na przykład nie stosują w tym celu gestów lub mimiki. Nie okazują również emocji, czyli np. złości lub radości, co powoduje bardzo poważne problemy w komunikacji. Z tego powodu rodzice mają często wrażenie, że dziecko ich nie rozpoznaje oraz jest mu obojętne w czyim towarzystwie przebywa. Dzieci cierpiące na autyzm przejawiają także poważne problemy w kontaktach z innymi. Takie dzieci sprawiają wrażenie, że przebywają w swoim własnym świecie. Przede wszystkim nie reagują na różne próby komunikacji. Nie patrzą na osoby, które do nich mówią, nie chwalą się tym co zrobiły lub znalazły, ignoruje prośby.

Często autystyczne dzieci zachowują się w bardzo odmienny sposób. Niektóre odcinają się od świata zewnętrznego i ignorują bodźce, inne reagują w gwałtowny sposób na każdy bodziec, który jest nieprzyjemny. Nowa sytuacja może spowodować silny protest lub całkowitą obojętność.  Dzieci cierpiące z powodu autyzmu mają dziwne zachowania, które są trudne do zrozumienia dla rodziców.

Autyzm jest bardzo zróżnicowanym zaburzeniem i praktycznie każdy przypadek jest inny. Choroba może rozwijać się w bardzo odmienny sposób. Zawsze jednak pojawia się kilka podobnych symptomów, które pozwalają na zdiagnozowanie autyzmu, czyli wycofanie z kontaktów z innymi ludźmi, negatywna reakcja na zmiany oraz powtarzanie pewnych zachowań lub czynności.

Leczenie autyzmu

Leczenie autyzmu jest uzależnione od indywidualnych przypadków. Trzeba pamiętać, że każda osoba dotknięta tymi zaburzeniami jest inna i będzie potrzebowała indywidualnie dobranych metod terapii. Zawsze jednak ważne jest jak najwcześniejsze rozpoczęcie leczenia. Stosuje się zarówno psychoterapię, jak i suplementację oraz odpowiednią dietę. Terapia ma na celu przede wszystkim naukę funkcjonowania w społeczeństwie i komunikacji. Dzięki wczesnej diagnozie można wyleczyć lub w dużym stopniu zminimalizować niekorzystne objawy.

Okiem Eksperta – lek. Marta Herstowska, psychiatra z Poradnii Psychiatrycznej Lifemedica Gdańsk

To zaburzenie rozwojowe, ujawniające się najczęściej w pierwszych trzech latach życia. Zauważalne u dzieci z rozpoznaniem autyzmu stają się trudności w relacjach społecznych. W początkowych etapach rozwojowych często dochodzi do opóźnienia w zakresie rozwoju mowy, trudności w zakresie koncentracji uwagi. Dzieci wydają się nie potrzebować kolegów, wolą spędzać czas samotnie, dość często angażują sie w zajęcia stereotypowe, spędzając wiele czasu na poszczególnych aktywnościach. Są mało spontaniczne, często nie nawiązują kontaktu wzrokowego. Okresowo w sytuacjach trudnych, mogą uaktywniać się nadpobudliwość, cechy auto- lub heteroagresji. Nie ma leku na autyzm, farmakoteria jest ściśle wiązana z prezentowanymi objawami. Najważniejsze wydają się oddziaływania psychoterapeutyczne, terapie społeczne i techniki behawioralne.

2 odpowiedzi do artykułu “Autyzm

  1. Rainman

    Rainman – i wszystko jasne. Mówcie co chcecie, ale jeden film robi znacznie więcej niż jakakolwiek kampania społeczna. Po obejrzeniu tego, albo o zespole Downa z Korkim i Beką, wszyscy wiedzą znacznie więcej na temat autyzmu i innych chorób psychicznych. Wystarczy jeden dobry film z chorym raz na 10 lat i wiedza w społeczeństwie będzie 100 razy większa niż po wielkich programach edukacyjnych, finansowanych z naszych podatków.

    1. Kinoman

      I jeszcze w Klanie był chłopak z zespołem Downa 🙂 Ale to właśnie autyzm jest chyba najbardziej znaną z chorób psychicznych. Trochę dzięki filmom, a trochę dzięki temu, że objawy są dość przygnębiające, bo teoretycznie całkiem sprawny człowiek nie ma żadnego kontaktu ze światem zewnętrznym, albo ma ten kontakt całkiem ograniczony. To wszystko wpływa na podejście ludzi, którzy często współczują, choć rzadko wiedzą jak się mają zachować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *