Depresja

5/5 - (2 votes)

Depresja dotyka około 10 proc. populacji, dlatego warto poznać objawy tej choroby oraz metody jej leczenia. Występuje we wszystkich grupach społecznych, bez względu na płeć, czy wiek. Często trudno jest ją rozpoznać, jednak zawsze wymaga pomocy specjalisty.

Objawy depresji

Rozpoznanie depresji może nie być łatwe, przede wszystkim dlatego że jej objawy są nieco inne u każdego chorego. Problem stanowi także fakt, że większość osób lekceważy informacje dotyczące stanu emocjonalnego w czasie wizyty u lekarza. Część osób dotkniętych takimi problemami boi się również stygmatyzacji związanej z chorobą psychiczną, dlatego niechętnie przyznają się do zaburzeń nastroju. Tymczasem objawy depresji mogą w bardzo dużym stopniu utrudniać prowadzenie normalnego życia.

Najczęstsze objawy wskazujące na pojawienie się depresji to smutek i przygnębienie, ale także utrata radości życia i dotychczasowych zainteresowań. Pojawiają się problemy z koncentracją i zaburzona samoocena. Osoba chora patrzy na świat w pesymistyczny sposób oraz ma problemy ze snem. Depresji mogą również towarzyszyć objawy somatyczne, między innymi gorsze samopoczucie i problemy z układem krwionośnym. U części chorych zaburzenia prowadzą do samobójstwa. Przyczyny depresji są bardzo różnorodne i związane z wieloma czynnikami. Choroba często pojawia się u osób powyżej 50 roku życia, co zazwyczaj wynika z utraty dotychczasowych ról życiowych. Bardzo dużą rolę w rozwoju choroby odgrywają również czynniki genetyczne. Pojawienie się objawów może być także spowodowane przez silny, długotrwały stres.

Leczenie depresji

Trzeba pamiętać, że depresja jest chorobą przewlekłą, która zazwyczaj ma tendencje do nawrotów. W każdym przypadku wymaga leczenia, przede wszystkim przy zastosowaniu odpowiednich leków. Farmakoterapię należy wspierać przez spotkania z psychoterapeutą i współpracę z bliskimi chorego. Leczenie depresji przebiega znacznie lepiej, jeśli rodzina angażuje się w ten proces. W przypadku depresji sezonowej, która jest związana bezpośrednio ze zmianami pory roku, zaleca się również stosowanie fototerapii oraz innych metod stymulujących pracę mózgu. W ten sposób można ograniczyć negatywny wpływ mniejszej ilości światła słonecznego.

Niestety powszechna wiedza na temat depresji jest nadal stosunkowo nieduża. Wiele osób nie potrafi rozpoznać jej objawów lub nawet nie traktuje jej jako choroby. Tymczasem jest to bardzo poważne zaburzenie, które wymaga odpowiedniego leczenia. Depresja ma często bardzo poważny negatywny wpływ na życie ludzi dotkniętych tego typu problemami. Warto też pamiętać, że istnieją stosunkowo skuteczne metody pomagania osobom cierpiącym na depresję. Stosowane leczenie w większości przypadków przynosi bardzo dobre rezultaty i pozwala na powrót do normalnego funkcjonowania.

W przypadku pojawienia się objawów depresji warto jest skorzystać pomocy specjalisty. Dzięki przyjmowaniu leków oraz psychoterapii można w dużym stopniu poprawić swoje samopoczucie. Pozwala to również na skuteczne zapobieganie kolejnym nawrotom choroby.

3 odpowiedzi do artykułu “Depresja

  1. Lewy

    U nas niestety wciąż pokutuje stwierdzenie, że depresja to nie choroba i trzeba sobie z nią „poradzić”. Hasła w stylu weź się w garść, przestań biadolić itp. są jednak dobre dla marudzących dzieci, a nie rzeczywiście chorych osób, które potrzebują specjalistycznej pomocy i bez leków się niestety nie obejdzie.

  2. pociąg

    Depresja może prowadzić do myśli samobójczych, więc pod żadnym pozorem nie można tej choroby lekceważyć. Zwłaszcza, że może okazać się tak, że chory będzie po kryjomu nie brał leków, udając, że wszystko jest w porządku. Mogą one powodować stany euforyczne, a nie każdemu się to podoba. Dlatego trzeba pilnować chorych w swoim otoczeniu. Kontrola najwyższym stopniem zaufania…

  3. Pingback: Niestandardowe metody leczenia depresji | BezDepresji.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *