Szacuje się, że obecnie na świecie co piąty człowiek regularnie cierpi na objawy związane z nerwicą. Choroba ta atakuje również sporadycznie aż połowę społeczeństwa, nie występując jednak w stadiach przewlekłych. Najczęściej stanowi zaburzenie somatyczne, które łączy zaburzenia fizyczne oraz psychiczne, co wynika przede wszystkim z trudności w radzeniu sobie ze stresem, a rzadziej – z rozmaitych chorób psychicznych czy dolegliwości fizycznych. Leczenie nie jest łatwe, bo w dużej mierze zależy od przypadku; w zasadzie nie ma dwóch takich samych przykładów nerwicy.
Charakterystyka zaburzeń
W zależności od tego, jakiego obszaru dotyczy zaburzenie, objawy nerwicy mogą być również zróżnicowane. Co więcej, możliwe jest, że nerwica pojawia się w podobnej formie czy wynika z podobnych przypadków, ale u jednego chorego będzie epizodyczna i jej objawy będą o wiele mniej widoczne niż w przypadku drugiej osoby. Jeden i ten sam typ nerwicy może objawiać się różnymi przypadłościami i zaburzeniami.
Generalnie nerwica jest stanem, w którym z powodów psychologicznych chory może odczuwać zaburzenia normalnego funkcjonowania. Wynikają one zarówno z problemów natury psychicznej, jak i występujących oraz odczuwalnych problemów fizycznych.
Nerwica nazywana jest obecnie chorobą młodych ludzi, bo w większości przypadków najpoważniejsze jej stadium dotyczy osób ok. 20 i 30 roku życia. Nerwica powinna zawsze być odpowiednio zdiagnozowana oraz wyleczona, jako że może prowadzić do trwałych uszkodzeń organizmu, zarówno w warstwie fizycznej, jak i psychicznej.
Przyczyny nerwicy
Przyczyny nerwicy są różne i zależą często od charakteru chorego czy objawów. Bardzo często nerwica występuje jako dodatkowe schorzenie np. przy różnego rodzaju depresjach. Może również łączyć kilka rodzajów schorzenia, co utrudnia leczenie.
W przypadku, gdy do nerwicy doszło po jakimś konkretnym zdarzeniu, mowa o nerwicy urazowej. Często jednak nerwica pojawia się w związku z długotrwałym stresem czy ciężką sytuacją osobistą, rodzinną albo zawodową. Wszystko to może przyczyniać się do pojawienia zaburzeń somatycznych.
Objawy nerwicy
Najczęściej występująca nerwica histeryczna łączy w sobie objawy fizyczne i psychiczne. Często chory odczuwa irracjonalny lęk i może nawet wykazywać fobie. Nierzadkie są objawy ze strony organizmu – omdlenia, zawroty głowy, nudności, poczucie zaniepokojenia, nadmierna potliwość, drżenie kończyn. Pojawiają się również zaburzenia pracy układu pokarmowego oraz krążenia – te są szczególnie groźne, bo prowadzić mogą do prawdziwych, zupełnie realnych schorzeń, takich jak choroba wrzodowa czy nadciśnienie. W nerwicach natręctw pojawiają się powtarzalne, kompulsywne zachowania, które prowadzą do prawdziwych obsesji.
Leczenie nerwicy
Podstawową kwestią w leczeniu nerwicy jest wykluczenie fizycznych przyczyn objawów, które występują. Leczenie farmakologiczne przeprowadza się raczej rzadko i jedynie wspomagająco. Jedyną skuteczną metodą jest psychoterapia, która uświadamia choremu, dlaczego cierpi na dane dolegliwości, czym one są oraz jak sobie z nimi radzić.
Nie dajcie sobie wmówić, że na nerwicę pomogą jakiekolwiek leki. Żadne farmaceutyki nie działają, a nie mówię o jakiejś bardzo zaawansowanej nerwicy. Tylko porządna psychoterapia, przepracowana z doświadczonym terapeutą pomoże na nerwicę. Bo to siedzi w głowie i żadne procesy chemiczne za to nie odpowiadają. Nerwicę trzeba po prostu sobie uzmysłowić i starać się z nią wygrać.
Praca, praca, praca… Jak ludzie przejmują się pierdołami w korporacji, a jeszcze mają szefa kosmitę, to nic dziwnego, że zdarzają się nerwicę. Obserwują u mnie takich i nie mogę się nadziwić jak bardzo możne się przejmować za przeproszeniem pierdołami… I po co to wszystko? Dzisiaj nerwica u 30-latków, a za 10-20 lat depresja, jak dojdą do tego, że jednak nie było warto.