Psychoza to zespół zaburzeń, których przejawem jest zaburzone postrzeganie rzeczywistości. Chory zaczyna żyć w swoim własnym świecie. Najczęściej diagnozowaną formą choroby jest schizofrenia. W jaki sposób rozpoznać psychozę i jak powinno przebiegać jej leczenie?
Objawy psychozy
Objawy psychozy to przede wszystkim utrata kontaktu z rzeczywistością. Chory dotknięty takimi zaburzeniami słyszy oraz widzi rzeczy, które nie istnieją, a także ma myśli, które w żaden sposób nie odnoszą się do rzeczywistych wydarzeń. Przy tym osoba dotknięta psychozą nie zdaje sobie sprawy z tego, że jej doświadczenia są wytworem wyobraźni i jest całkowicie przekonana o tym, że funkcjonuje w normalny sposób.
Przyczyny psychozy to zaburzenia w neurotransmisji w mózgu. Problemy mogą być związane z chorobami somatycznymi, uzależnieniem od alkoholu, narkotyków lub zatruciem. Chorobą zostają dotknięte także osoby starsze, które mają problemy z pamięcią. Depresja może doprowadzić do tak zwanej psychozy depresyjnej. Na rozwój zaburzeń wpływa bardzo wiele czynników zarówno genetycznych, jak i psychologicznych i środowiskowych.
Objawy psychozy polegają na tym, że osoba dotknięta chorobą odbiera rzeczywistość w zaburzony sposób. Ma problemy z odnalezieniem się w rzeczywistości i nawiązywaniem oraz podtrzymywaniem relacji. Może cierpieć na napady lęku, jest apatyczna, ma kłopoty z podejmowaniem decyzji. Na dalszym etapie rozwoju choroby pojawiają się halucynacje, urojenia, dezorganizacja myśli, chłód emocjonalny, dezorganizacja zachowań.
Osoby cierpiące na tego typu zaburzenia mogą przejawiać dziwne zachowania wynikające z dezorientacji, na przykład ich wypowiedzi są często zdawkowe i zazwyczaj dziwne, nieadekwatne do aktualnej sytuacji. Dotyczy to również zachowań, które stają się nietypowe i niezrozumiałe dla otoczenia. Chory może być pobudzony, ale może także znajdować się w stanie apatii, gdy jego ruchy są spowolnione. Tym objawom towarzyszy chłód emocjonalny, czyli problemy z właściwym wyrażaniem i przeżywaniem uczuć.
Psychozie towarzyszą halucynacje polegające na występowaniu omamów słuchowych i wzrokowych, a także zapachowych i czuciowych. Zaburzenia powodują urojenia, które sprawiają, że bodźce przyjmują nowe znaczenia. Chory może dojść do wniosku, że jest śledzony lub ktoś czyta w jego myślach.
Leczenie psychozy
Leczenie psychozy wymaga podawania odpowiednich leków przeciwpsychotycznym. Ich działanie polega na hamowaniu niekontrolowanego pobudzenia w mózgu, co powoduje wytwarzanie urojeń i omamów. W niektórych przypadkach dobre efekty przynosi również psychoterapia.
Trzeba pamiętać o tym, że nieleczona psychoza prowadzi do bardzo poważnych spustoszeń w mózgu oraz w całym organizmie chorego. Tylko stosunkowo wczesne wykrycie choroby oraz podjęcie odpowiedniego leczenia daje choremu możliwość prowadzenia w miarę normalnego życia. Epizody psychotyczne są zazwyczaj całkowicie uleczalne. Dlatego w przypadku pojawienia się tego typu zaburzeń należy zgłosić się do lekarza, który zaleci odpowiednie metody terapii.
Jak człowiek wpada w psychozę, to nic nie da się mu już wytłumaczyć. Nie ma pola do rozmowy, bo psychoza zawęża postrzeganie i nie pozwala na przyjmowanie racjonalnych argumentów. Właściwie z czasem człowiek przestaje próbować, nawet jak chory na psychozę jest ktoś z rodziny. Trudno w takich przypadkach walczyć z chorobą psychiczną, jak się okazuje, że to walka z góry skazana na porażkę.
Gdy pojawiają się halucynacje i omamy wzrokowe to często jest już za późno na jakąkolwiek pomoc. Moja mam ma 78 lat i psychozę już mocno zaawansowaną. Arcytrudno jest z tym żyć, nie każdy, nawet w bliskiej rodzinie, radzi sobie z jej oskarżeniami, gorszym humorem i kłopotami psychicznymi. Nikomu nie życzę, bo jest to doświadczenie, które uczy cierpliwości, nadstawiania drugiego policzka i wielu innych cech, które są bardzo trudne do wykształcenia podczas normalnego życia.