Objawy choroby psychicznej dziecka
Choroba psychiczna dziecka nie zawsze musi objawiać się urojeniami, omamami czy stanami lękowymi chociaż takie symptomy oczywiście mogą mieć miejsce. Zaburzenia na tle psychicznym we wstępnej fazie są bardzo często łagodne a tym samym trudne do rozpoznania.
Jak przyznaje psychiatra dziecięcy, w początkowej fazie choroby zachowania dziecka, które cierpi na zaburzenia psychiczne mogą być tak łagodne, iż jego rodzice czy opiekunowie uznają je zwyczajnie za cechy charakteru czy osobowości. Tutaj wyróżnić można między innymi typowy introwertyzm i wycofanie społeczne. Z drugiej zaś strony dziecko może być nieadekwatnie pobudzone a nawet agresywne – w ten sposób próbuje stłumić niekorzystne zaburzenia.
Warto również wiedzieć, że o zaburzeniach na tle psychicznym u dziecka mogą świadczyć zachowania somatyczne. To problemy z mową czy motoryką ruchu, ale też brak koncentracji uwagi, częste bóle głowy i brzucha, wymioty bądź biegunka. Dziecko bardzo często zaburzenia przejawia problemami z zasypianiem bądź moczeniem w nocy.
Do kolejnych objawów zaliczyć można przyśpieszony oddech, problemy z krążeniem i zaburzenia rytmu serca. Skóra może być zaczerwieniona bądź wręcz przeciwnie, nad wyraz blada.
Wspomniane już omamy czy urojenia występują w fazie rozwoju zaburzeń psychicznych, są na przykład typowe dla schizofrenii dziecięcej czy nerwicy lękowej. Pojawiać się również mogą zaburzenia czucia i dotyku a mały pacjent coraz bardziej zamyka się w swoim świecie.
Tylko psychiatra dziecięcy może prawidłowo zdiagnozować chorobę psychiczną dziecka. Tylko on również może zalecić odpowiednią terapię, dzięki której wróci on do normalnego funkcjonowania w rzeczywistości i swoim najbliższym otoczeniu. Pamiętajmy, że najczęściej zaburzenia psychiczne u dzieci są całkowicie uleczalne.
Schizofrenia u dziecka
Zdaniem medyków schizofrenia może występować nawet u 1% całej populacji. Okazuje się jednak, że nawet u 35% wszystkich chorych pierwsze objawy pojawiają się już przed 20 rokiem życia, u 4% przed 15 rokiem życia a u 1% przed 10 rokiem życia.
Jak więc widać schizofrenia dziecięca bądź ta w okresie dojrzewania jest częstym przypadkiem biorąc pod uwagę pracę zawodową specjalisty, jakim jest psychiatra dziecięcy, bo to właśnie do niego należy udać się z dzieckiem, które wykazuje niepokojące objawy.
Objawy schizofrenii są jednak zróżnicowane i właśnie dlatego problematyczne staje się niejednokrotnie rozpoznanie choroby psychicznej tego rodzaju. Pocieszającym jest jednak fakt, iż dzieci bardzo często wyraźniej sygnalizują nieprawidłowości, nie potrafią ich poskramiać.
U dzieci najczęściej występują omamy, malec może widzieć przedmioty bądź sceny sytuacyjne, które nigdy nie miały miejsca w rzeczywistości. Co więcej, dzieci mogą czuć zapachy, których nie ma bądź odczuwać bodźce dotykowe, które nie występują.
Kolejnym objawem są urojenia. Te dotyczą fałszywych przeświadczeń na przykład o tym, że jest obserwowane, wyśmiewane, podsłuchiwane czy śledzone. Niezwykle często dochodzi również do urojeń chorób – dziecko jest przekonane, że cierpi na śmiertelną chorobę.
Jak uznaje psychiatra dziecięcy, dzieci cierpiące na schizofrenię mogą być również wycofane, brak u nich odruchów spontanicznych, nie potrafi się bawić ani nawiązać kontaktów z rówieśnikami. Dziecko ze schizofrenią może mieć też zmienne nastroje, mówi samo do siebie, ma problemy z nauce i problemy z prawidłową mową i logicznym myśleniem.
Źródła:
http://sposobynazdrowie.info.pl/porady/dzieci-chore-psychiczne-w-polsce/ |
http://www.artykulynazdrowie.net.pl/porady/jak-rozpoznac-chorobe-psychiczna-u-dziecka/ |